Artykuły

Księgarnia internetowa – czy warto korzystać z jej oferty?

W momencie, kiedy zakupy przez Internet stały się codziennością, klienci podzielili się na dwie grupy: zwolenników zakupów stacjonarnych i zwolenników zakupów online. Ci pierwsi twierdzą, że produkt musi przejść przez nasze ręce, być namacalny. Twierdzą też, że zakupy przez Internet zabijają podstawową radość kupowania. Natomiast zwolennicy zakupów online, cenią sobie wygodę i oszczędność czasu przy korzystaniu z wirtualnego koszyka. Może jednak to wszystko zależy od konkretnego produktu i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie?

Postanowiliśmy przyjrzeć się książkom i zakupom w księgarniach internetowych. Co oferują swoim klientom? Jakie korzyści można zyskać, dokonując zakupu online i jakie przepisy obowiązują w przypadku takich zakupów?

 1. Prawo!
  Zacznijmy od przepisów i prawa przysługującego użytkownikowi, który dokonuje zakupu przez Internet. Te przepisy nie tylko odnoszą się do księgarń internetowych, ale do zakupów online o ogóle. Warto o tym pamiętać na przyszłość. Zgodnie z obowiązującym prawem, towar zakupiony w sieci można oddać do sklepu bez podania przyczyny zwrotu. Oczywiście towar nie może nosić śladów użytkowania. Przepis w ten sposób chroni także sprzedawcę przed nieuczciwymi klientami. Kwestie zwrotów kosztów przesyłki to indywidualna sprawa sklepu. Niektóre uwzględniają pokrycie kosztów przesyłki, a niektóre nie.
 2. Duży wybór!
  Księgarnie internetowe to przede wszystkim ogromny wybór. W przeciwieństwie do księgarni stacjonarnej, na ogół nie występuje problem z dostępnością towaru. Możemy wybierać w niezliczonych pozycjach i działach. Dodatkowo dobrze zorganizowane systemy wyszukiwania pozwalają nam precyzyjnie odnaleźć książkę po tytule (nawet znając tylko fragment), autorze, gatunku czy roku wydania. W ciągu kilku sekund możemy wyświetlić pozycje z interesującej nas kategorii czy dziedziny.

 3. Oszczędność czasu!
  Chyba jeden z kluczowych elementów, dla osób, które na co dzień borykają się z brakiem czasu. Codzienne obowiązki jak praca, rodzina, dom skutecznie wypełniają nadwyżki czasu, a w końcu, gdy znajdzie się wolna chwila, jest już za późno na klasyczne zakupy. Zbiór książek można przeglądać z każdego urządzenia z dostępem do internetu, a okazji do tego jest też całkiem sporo- chociażby komunikacja miejska. Co więcej, zamówione książki możemy skierować na dowolny punkt odbioru. Wiele księgarni współpracuje z osiedlowymi sklepami, kioskami, stacjami paliw tzw. punktami odbioru. Zamówione przedmioty wygodnie można odebrać w drodze do i z pracy lub w przerwie.
 4. Oszczędność pieniędzy!
  Bardzo często jest to najważniejszy argument zakupowy. Cena. W przypadku częstych zakupów lub lektur z księgarni naukowych dobra cena to podstawa. Dzięki temu, że księgarnie internetowe nie ponoszą niektórych kosztów (chociażby lokalowe), mogą zmniejszyć cenę detaliczną nawet o kilka złotych. Co więcej, ze względu na dużą konkurencję, księgarnie internetowe prześcigają się w ofertach i promocjach, na czym korzystają oczywiście klienci księgarni.

Zakupy w księgarni internetowej to bardzo wygodna rzecz. Oszczędza czas, nierzadko pieniądze i daje duży wybór. Nowoczesne technologie i sklepy coraz bardziej starają się przystosować do klientów i reagować na ich potrzeby. Czy w związku z powyższym, zakupy w księgarniach internetowych nie mają żadnych minusów? Nie do końca. Jeśli potrzebujecie książki tego samego dnia, pozostaje udanie się do najbliżej miejscowej księgarni.

Artykuł powstał we współpracy z Internetową Księgarnią PWN.

Przeczytaj poprzedni wpis:
dzieci
Twoje dziecko ma problemy z nauką? Powodem może być… słuch

Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD)...

Zamknij