Artykuły

Najnowsze odkrycia naukowe, a program nauczania w szkole

Nauka w szkole może czasami wydawać się nieco bezcelowa i mało wynagradzająca. Dzieciom i młodzieży brakuje często odpowiedniej motywacji podczas zdobywania w szkole. Czy zastanawiałeś się, czego to może być przyczyna? Czy to jest sprawka przeładowania programu nauczania, a może nieodpowiedniego podejścia nauczycieli? Jeśli jesteś ciekaw, zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Z pewnością nie raz się zastanawiałeś, ilu dzieciom sama nauka sprawia przyjemność i czy faktycznie chętnie chodzą do szkoły. Podejrzewamy, że dla większości, gdyby zachęcającym nie było spotkanie się ze swoimi kolegami i przyjaciółmi, skutkowałoby to masowymi wagarami.

Jak zachęcić dzieci do nauki

Nie oszukujmy się, szczególnie jeśli chodzi o okres nauki w szkole podstawowej, dzieciom jest dalej, jak bliżej do ukończenia procesu edukacji, a one same nie widzą specjalnie celu, ani wymiernych korzyści, gdy wpajana jest w nie kolejna regułka. Oczywiście zdobywanie wiedzy jest niepodważalnie cenna, jednak warto się zastanowić, czy stosowane metody nauczania są właściwe.

Warto zastanowić się, czy nie da się zrobić tego lepiej. Tak samo, jak wielu rodziców odchodzi od tradycyjnych form zakupu książek w sklepach stacjonarnych, które są często droższe, dlatego warto korzystać z tego, co niesie internet i umożliwia zakup np. książek do biologii w korzystniejszych cenach bez wychodzenia z domu. Może warto pomyśleć o budowaniu inspiracji, pośród młodzieży. Przeplatanie zajęć lekcyjnych dużo bardziej skomplikowanymi zagadnieniami, tak aby dzieci mogły zyskać pewną perspektywę, gdzie znajdują się na mapie zdobywanej wiedzy.

Od szczegółu do ogółu

Nikt też przecież nie wymaga od nich, aby w pełni zrozumieją zagadnienie wielkiego zderzacza hadronów, czy zasad funkcjonowania splątania kwantowego, które pośrednio podważa dotychczasowe zasady fizyki, które mówiły o największej prędkością na świecie, miała być prędkość światła.

Inspiracja to motor do działania i łatwiejszego zdobywania wiedzy, a może zmiany szkolnych priorytetów. Może więcej młodych umysłów da się zainspirować Ciekawym zjawiskiem fizycznym albo odkryciem śladów węglowych na marsie, które może być świadectwem starożytnej cywilizacji w kosmosie. Jest to bardzo budujące odkrycie nawet dla dorosłych, którzy już dawno obrali swoją ścieżkę kariery zawodowej, a co dopiero dla młodzieży, przed którą cały świat leży u stóp.

Łączenie ze sobą odrębnych przedmiotów

Ciekawym pomysłem może być również opieranie nauki danego przedmiotu o rozmaite projekty, które mogłyby zazębiać się z innymi przedmiotami, co jak już wcześniej wspominaliśmy, będzie budowało świadomość posiadanej wiedzy oraz tego, że nie należy skupiać się jedynie na jednym przedmiocie.

Z powodzeniem na lekcjach z geografii, fizyki, lub biologii powinno się wspominać tak istotne informacje, jak znalezienie na powierzchni ziemi materiału dużo starszego niż układ słoneczny.

Możliwości współczesnej sztucznej inteligencji przewyższają sprawność analityczną człowieka. Czy wiedziałeś, że najnowsze programy wykorzystujące uczenie maszynowe, sieci neuronowe oraz szeroko pojętą sztuczną inteligencję – potrafią przewidzieć wystąpienie rozmaitych chorób u pacjentów czasami lata przed pojawieniem się pierwszych objawów? Mając taką wiedzę, tym chętniej uczestniczyć będą w zajęciach matematyki, która jest jakże niezbędna do rozwoju logicznego myślenia i przestawianie się na rozwiązywanie łamigłówek.

Zaawansowana inżynieria genetyczna osiąga tak wysoki poziom, że choroby do tej pory nieuleczalne, przestaną być tożsame z wyrokiem śmierci dla pacjenta. Bezpieczne modyfikowanie genów w ciele pacjenta metodą CRISPR/Cas9 pomogły wyleczyć amyloidozę wrodzoną typu ATR.

Jest to tylko szczególny przykład, ale oddziałując na wyobraźnię dzieci, że ich ciężka praca faktycznie w przyszłości może przynieść jeszcze bardziej spektakularne odkrycia, mogą dzięki temu odnaleźć swój nowy cel w życiu. Z kolei codzienna wyprawa do szkoły nie będzie karą, osłodzoną spotkaniem z przyjaciółmi.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Terapeuta zajęciowy – czy to zawód dla Ciebie?

Rynek pracy jest zmienny i co kilka lat zapotrzebowanie na specjalistów z wybranej branży rośnie lub maleje. Od kilku dobrych...

Zamknij