Artykuły

Nauka chemii

Nauka chemii

Chemia to dziedzina, której działanie widzisz wokół siebie. Pomyśl tylko przez chwilę, a możesz być pewien, że każda rzecz, którą rozważasz — naturalna lub sztuczna — funkcjonuje lub istnieje dzięki odkryciom, których dokonaliśmy w tej nauce. Żarówki? To jest chemia. Smażenie jajek? Podczas gotowania dosłownie obserwujesz reakcje chemiczne w akcji. A takich, różnych reakcji chemicznych w naszym otoczeniu jest wiele.

Trudno zdefiniować, jak nauczyć się chemii od zera, mając tylko jedną albo dwie lekcji. Niektórzy mają komplikacje nawet po dwóch, trzech latach nauki. Przyczyn temu może być kilka:

  • trudność w zapamiętywaniu informacji teoretycznych, które zawierają mnóstwo detali na różne tematy;
  • brak zaangażowania ze strony nauczycieli;
  • różnorodne typy zadań, algorytmy, które są ciężkie do zapamiętywania;
  • brak praktycznych przykładów do treści, które są przedstawione w podręczniku;
  • przystąpienie do kolejnego tematu bez odpowiedniego opracowania poprzedniego;

Przygotowanie się do egzaminu czy sprawdzianu z chemii staje się czymś trudnym, ale ciężko to zrobić bez odpowiedniej wiedzy.

Właściwy nauczyciel chemii potrafi pomóc zmienić nastawienie dziecka do tego przedmiotu i otworzy możliwość samodzielnej nauki chemii.

Jak rozwiązywać zadania z chemii?

Ważną częścią nauki chemii jest zrozumienie rozwiązywanych zadań. W programie szkolnictwa znajduje się nie tylko dużo zadań jednego typu, ale również tematy łączące kilka typów zadań. Dlatego trzeba opanować taki typ zadań oraz wypisać go sobie oddzielnie.

Najprostszą opcją jest „pytanie-odpowiedź”, która udziela najwięcej informacji:

  • O co dokładnie chodzi w zadaniu?
  • Znajomość tematów oraz formuł, które można wykorzystać dla rozwiązania;
  • jakie wielkości oraz jednostki miary są uruchomione i jak one są związane między sobą (mol, litr, gram);
  • jakie konstanty są potrzebne;

Po kolei odpowiadając na te wszystkie pytania, rozwiązanie zadania dla ucznia może zostać znalezione bardzo szybko.

Jak łatwo zapamiętać tabelę Mendelejewa?

Układ okresowy pierwiastków jest ważnym elementem z dziedziny chemii. Dlatego należy wiedzieć, jak w szybki sposób nauczyć się tabeli Mendelejewa. Należy ją znać, ponieważ dzięki niej możesz określić masę molową elementów chemicznych, ich wartościowość tylko patrząc w tablicy. Nie musisz przyswajać całego układu elementów na pamięć, skoro przy każdym rozwiązaniu trzeba znać jeszcze rozmieszczenie każdego elementu. Bardziej skuteczne będzie mieć przy sobie tabelę i spojrzeć na element tam w razie potrzeby, który się wspomina w konkretnym zadaniu.

Nauka chemii może być naprawdę fajna. Pamiętaj o tym, że dzięki niej naprawdę zrozumiesz otaczający świat, np. poprzez różne procesy chemiczne, związki chemiczne. Czytaj materiał przed przyjściem na lekcje, ucz się systematycznie i dbaj o bezpieczeństwo podczas zajęć poświęconych nauce chemii.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy gry mogą nieść za sobą pozytywy?

O korzyściach wynikających z grania w gry komputerowe.

Zamknij