Artykuły

Terapeuta zajęciowy – czy to zawód dla Ciebie?

Rynek pracy jest zmienny i co kilka lat zapotrzebowanie na specjalistów z wybranej branży rośnie lub maleje. Od kilku dobrych lat pracodawcy zdają się jednak intensywnie szukać osób, które zajmują się terapią zajęciową.

Liczba specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wydaje się wciąż zbyt mała, dlatego warto rozważyć możliwość kształcenia się właśnie w tym zawodzie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że terapeuta zajęciowy w Koszalinie (sprawdź więcej na Studium Pracowników Społecznych i Medycznych), Gdańsku, Wrocławiu, czy Krakowie bez problemu będzie mógł znaleźć pracę zgodną ze swoim wykształceniem.

Terapeuta zajęciowy – Koszalin czeka na specjalistów

Placówki skupiające swoją działalność na szeroko pojętej aktywizacji osób wykluczonych w życiu społecznym, mają często problemy ze skompletowaniem personelu. Dzieje się tak nie tylko w Koszalinie, ale także w wielu innych, mniejszych i większych miastach w całej Polsce. Jednym ze specjalistów, który jest niezbędny w takich właśnie placówkach, jest terapeuta zajęciowy. Taka osoba jest w głównej mierze odpowiedzialna za różnego typu formy i techniki prowadzenia terapii zajęciowej. Jeśli terapia tego typu zostanie właściwie dobrana do potrzeb jej uczestników, może im realnie pomóc w tym, aby łatwiej było im się odnaleźć w życiu społecznym.

Pierwszym zadaniem, jakie staje przed taką osobą jest więc stworzenie planu w oparciu o zidentyfikowane przez terapeutę potrzeby grupy. Kolejnym ważnym etapem jego pracy jest natomiast stopniowe wdrażanie takiego planu w życie podczas zajęć terapeutycznych. Terapeuta musi też bacznie obserwować to, w jaki sposób uczestnicy reagują na terapię, co pomoże mu ocenić jej skuteczność i pozwoli podjąć decyzję o dokonaniu ewentualnych zmian.

Jak zostać terapeutą zajęciowym?

Niezależnie od tego, czy potrzebny jest terapeuta zajęciowy w Koszalinie, Warszawie albo Lublinie, musi to być osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zdobytym dyplomem. Wbrew pozorom nie trzeba jednak kończyć studiów kierunkowych, aby otrzymać taki tytuł zawodowy. W rzeczywistości wystarczy ukończyć medyczną szkołę policealną, na której zajęcia na kierunku terapeuta zajęciowy trwają 2 lata. Edukacja kończy się oczywiście egzaminem, po którym słuchacz otrzymuje stosowny dyplom.

W trakcie nauki w medycznej szkole policealnej słuchaczom przekazywana jest obszerna wiedza na temat metod pracy z osobami wykluczonymi. Oprócz tego organizowane są też oczywiście zajęcia praktyczne, dzięki którym każdy przyszły terapeuta zajęciowy może przekonać się, jak przełożyć zdobyte informacje na realne działania.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nauka chemii

Nauka chemii Chemia to dziedzina, której działanie widzisz wokół siebie. Pomyśl tylko przez chwilę, a możesz być pewien, że każda rzecz,...

Zamknij