Artykuły

Praca z domu – jak przystosować miejsce do pracy?

Freelancing oraz home working to popularne modele pracy, zwłaszcza wśród osób z młodszego pokolenia. Mają one wiele zalet zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wymagają jednak samodyscypliny, co w niektórych przypadkach jest trudne do osiągnięcia. Jak ułatwić sobie skupienie? Jednym z dobrych sposobów jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do pracy.

Gdzie pracujesz?

Wiele osób, które podejmują pracę zdalną, wie, że warto wyznaczyć sobie jedno konkretne miejsce do jej wykonywania. Niektórzy preferują wyjście z domu, inni wolą w nim zostać. Wyznaczone miejsce pracy ułatwia nam skupienie się, a także daje znać innym, że w tym momencie jesteśmy niejako “nieobecni”, zwłaszcza jeśli zostajemy w domu. Znalezienie optymalnego miejsca wcale nie jest takie proste. Trzeba zwrócić uwagę chociażby na ilość przestrzeni potrzebnej do postawienia biurka, sprzętu oraz innych niezbędnych rzeczy. W pomieszczeniu nie powinno być zbyt ciemno, ciasno ani głośno. Mowa tu w dużej mierze o hałasie, który nam przeszkadza, najczęściej to odgłosy sprzętów, takich jak pralka czy blender, hałas dochodzący od sąsiadów, krzyczące dzieci na podwórku. Istotny jest także stały napływ świeżego tlenu. Warto wybierać takie pomieszczenie, w którym są drzwi – nie tylko ze względu na izolację od hałasu i innych osób, ale także na ograniczanie rozpraszających widoków.

Przygotowanie pomieszczenia do pracy

Kiedy już znajdziemy w domu nasz kąt do pracy, warto go przystosować do jej wykonywania. Oczywiście trzeba postawić na dobrej wysokości biurko i wygodne krzesło. Praca na kanapie może wydawać się wygodniejsza, niestety za jakiś czas kręgosłup może się “odwdzięczyć” za takie traktowanie. Większość sprzętów potrzebnych do pracy warto ustawić w zasięgu ręki lub wzroku, aby nie tracić czasu na ich znalezienie. Dodatkowo można jednak położyć niektóre z nich w pewnej odległości. Zmusi to nas do wstawania lub zmiany pozycji w trakcie pracy, co może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Do pracy potrzebne jest również światło – najlepiej dzienne, a jeśli takowe jest poza naszym zasięgiem, warto wybierać sztuczne światło o barwie żółtej, które nie męczy tak oczu. Źródło światła nie powinno przeszkadzać w pracy, a więc odbijać się od monitora w sposób uniemożliwiający lub utrudniający korzystanie z niego. Jeśli dużo piszemy na papierze, zwróćmy uwagę na cień rzucany przez rękę.

Przygotowywanie pomieszczenia do pracy to również pozbywanie się “rozpraszaczy”: przedmiotów, które sprawiają, że wolimy się zająć nimi aniżeli pracą. Mowa tu o telewizji, konsolach do gier, kwiatach… W miarę upływu czasu pracy może ich być coraz więcej, warto więc stopniowo się ich pozbywać. Istotne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, można np. postawić sobie dzbanek wody na biurku. Problemem mogą okazać się domowe pupile, współlokatorzy, dzieci, partnerzy. Mimo wszystko warto jednak wyznaczyć granice i wyraźnie zaznaczyć, że czas naszej pracy to nie czas robienia prania, obiadu, zabawy itp. Jeśli to nowa sytuacja, powinniśmy dać im czas na przystosowanie się do niej.

Pomieszczenia multifunkcjonalne

Wielu z nas nie ma niestety możliwości wyznaczenia jednego konkretnego pomieszczenia do pracy. Jakie zatem miejsce warto przystosować do takiej funkcji? Takie, które spełnia jak najwięcej wyżej opisanych cech, dobrze się w nim czujemy i niepotrzebne będzie pracochłonne przemeblowywanie. Na rynku jest dostępnych wiele korzystnych cenowo rozwiązań, jak np. składane ścianki działowe i parawany, którymi możemy bardziej odgrodzić nasz kąt – chodzi tu przede wszystkim o pozbycie się sprzed oczu widoków rozpraszających. Pomocne mogą okazać się zatyczki do uszu, organizery na rzeczy potrzebne do pracy i inne niewielkie udogodnienia. Warto zwrócić uwagę na ilość światła i jeśli to potrzebne, doświetlać miejsce za pomocą przyjemnego dla oka światła barwy żółtej. Oczywiście pod warunkiem, że nie potrzebujemy ostrego światła do pracy. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji dużo miejsca, powinniśmy wygospodarować go na tyle, żeby zmieścić biurko i wygodne krzesło – to podstawa istotna szczególnie dla naszego zdrowia.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto kupować książki w księgarniach internetowych

Dostęp do informacji nigdy wcześniej nie był jeszcze tak szybki i prosty jak obecnie. Darmowa wiedza jest na wyciągnięcie ręki,...

Zamknij